Kosár

Az Ön kosara üres.
8% kedvezmény
(nem akciós termékeinkre)
SOPRON Fest - kedvezménynapok

A '' B3 '' vitaminról bővebben

A B3-vitamin, más néven niacin, egy további vízben oldódó vitamin, amely fontos szerepet játszik a szervezet energiaanyagcseréjében, a sejtek DNS-javításában és a koleszterinszint szabályozásában. Az alábbiakban összefoglaló ismertetőt találsz a niacinról, amely bemutatja a vitamin felfedezését, élettani hatásait, forrásait, ajánlott bevitelét, hiánytüneteit és betegségeit, valamint a társult vitaminokat és ásványi anyagokat.

  1. Felfedezése és előzményei

A B3-vitamin felfedezése a 20. század elején történt, amikor a tudósok rájöttek, hogy a pellagra nevű betegség oka a niacinhiány. A pellagra az 1900-as években volt a legelterjedtebb az Egyesült Államokban, és sokan szenvedtek a betegség tüneteitől, mint például bőrkiütések, emésztési zavarok és idegrendszeri problémák. A niacin felfedezése hozzájárult a pellagra megelőzéséhez és kezeléséhez.

  1. Források és ajánlott bevitel

A niacin természetes forrásai közé tartoznak a húsok, a baromfi, a hal, a tojás, a tejtermékek, a teljes kiőrlésű gabonafélék, a hüvelyesek, a zöldségek és a diófélék. Az ajánlott napi bevitel felnőttek esetében 14-16 mg niacin, de ez a mennyiség változhat az életkor, nem, terhesség és szoptatás alapján.

  1. Élettani hatásai

A niacin fontos szerepet játszik az energiaanyagcserében, elősegítve a szénhidrátok, zsírok és fehérjék lebontását energia előállításához. Emellett a niacin segíti a sejtek DNS-javítását, ami fontos a sejtek egészséges működéséhez és a rák kialakulásának megelőzéséhez. A niacin szerepet játszik a koleszterinszint szabályozásában, elősegítve a jó koleszterin (HDL) szintjének növelését és a rossz koleszterin (LDL) csökkentését, ezáltal csökkentve a szívbetegség kockázatát.

  1. Hiánytünetek és betegségek

A niacin hiánya ritka, de előfordulhat alultápláltság, alkoholizmus vagy malabszorpció miatt. A niacin hiányából eredő betegség a pellagra, amelynek tünetei közé tartoznak a bőrkiütések, emésztési zavarok, idegrendszeri problémák, fáradtság és étvágytalanság. A pellagra súlyos esetben halálos kimenetelű is lehet, ha nem kezelik időben.

  1. Társult vitaminok és ásványi anyagok

A B3-vitamin szorosan együttműködik más B-vitaminokkal és ásványi anyagokkal a szervezet optimális működésének fenntartása érdekében. Például a B2-vitamin (riboflavin) és a B1-vitamin (tiamin) szintén fontosak az energiaanyagcserében, és együttműködnek a niacinnal a sejtek energiatermelésének elősegítésében. A niacin együtt hat a B6-vitaminnal (piridoxin) és a folsavval a homocisztein szintjének csökkentésében, ami szintén hozzájárul a szívbetegség kockázatának csökkentéséhez.

Összefoglalva, a B3-vitamin, vagy niacin, egy létfontosságú vízben oldódó vitamin, amely a szervezet energiaanyagcseréjében, a sejtek DNS-javításában és a koleszterinszint szabályozásában játszik szerepet. A megfelelő niacin-bevitel biztosítása fontos a szervezet optimális működéséhez, és a változatos táplálkozás révén megelőzhetők a niacin hiányából eredő betegségek és tünetek. A niacin és a többi B-vitamin ismerete és megértése hozzájárul az egészségesebb életmód kialakításához és a betegségek megelőzéséhez.